Wynik
Twój agent użytkownika CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)

Sprawdź User Agent

Wszystkie przeglądarki najpierw wysyłają swój user-agent do każdej witryny, z którą chcą się połączyć.

Co to jest mój agent użytkownika? 

W tym artykule poznasz trzy proste sposoby, aby się tego dowiedzieć. W Firefoksie możesz użyć paska adresu i wpisać "about:config". Inne przeglądarki oferują podobne metody. Możesz też użyć rozszerzeń przeglądarki, konsoli Linuksa lub bibliotek skryptów PHP, aby zmienić swojego agenta użytkownika. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, co musisz wiedzieć. 

Łatwe do sfałszowania

Łatwym sposobem na sfałszowanie agentów użytkownika jest zmiana agenta użytkownika przeglądarki. Użytkownicy Firefoksa mogą zmienić swojego agenta użytkownika za pomocą rozszerzenia User-Agent Switcher and Manager. To rozszerzenie jest użytecznym sposobem testowania aplikacji internetowych na różnych urządzeniach i identyfikowania problemów z maskowaniem. Należy jednak pamiętać, że to rozszerzenie nie zapewni większej prywatności, ponieważ niektóre witryny będą miały inne sposoby na wykrycie przeglądarki.

Pierwszym krokiem do podszycia się pod ciąg agenta użytkownika jest zidentyfikowanie używanej przeglądarki. Ważne jest, aby określić, dlaczego chcesz wykorzystać te informacje. Czy próbujesz obejść błąd w konkretnej przeglądarce? Jeśli tak, możesz użyć narzędzia do spoofingu agenta użytkownika, aby stworzyć nową przeglądarkę. Tworzenie nowych, fałszywych ciągów agenta użytkownika jest bardzo proste i pozwala uzyskać zupełnie inny wygląd witryny.

Innym powodem, dla którego warto używać narzędzi do spoofingu agentów użytkownika, jest testowanie wyglądu witryny na różnych urządzeniach. Złośliwy robot może zmienić dokładność wykrywania urządzeń za pomocą fałszywych ciągów User Agent. Może użyć tych fałszywych ciągów, aby uniemożliwić wykrycie komputera użytkownika. Oznacza to, ż e witryna, która świetnie wygląda na jednym urządzeniu, moż e nie wyglądać tak dobrze, jak na innym. A jeśli korzystasz z przeglądarki mobilnej, możliwość sfałszowania agenta użytkownika jest dodatkową zaletą.

Sniffing dla urządzeń przenośnych

Sniffowanie agenta użytkownika dla urządzeń mobilnych jest dość proste. Większość firm stosuje metodę regex opartą na dopasowywaniu wzorców i ciągów znaków w celu określenia, czy dane urządzenie jest iPhone'em czy Androidem. Chociaż podejście to ma pewne słabe strony, obecność tokena iPhone'a może być równie użyteczna, jak obecność tokena Mozilli. Przyjrzyjmy się każdemu z głównych urządzeń mobilnych.

Najczęstszym powodem, dla którego wykonuje się sniffing agenta użytkownika, jest serwowanie różnego HTML na różnych urządzeniach. Jest to świetny sposób na uczynienie treści responsywną, ale należy pamiętać, że agent użytkownika nie jest zgodny z żadnym standardowym wzorcem. Co więcej, łańcuchy agentów użytkownika zmieniają się regularnie - na przykład, telefony komórkowe różnią się od komputerów stacjonarnych - a Ty musisz stale aktualizować swoje reguły regex, aby dostosować je do nowych przeglądarek i systemów operacyjnych. Może to stanowić znaczne obciążenie, a ponadto może dojść do błędnego wykrywania ruchu, ponieważ reguły nie są dopasowane do urządzeń.

Do sniffowania urządzeń mobilnych należy użyć narzędzia, które potrafi wykrywać funkcje urządzeń. Ułatwi to zadanie i zwiększy jego dokładność. Chociaż narzędzie UA-Sniffing pomoże zidentyfikować urządzenia korzystające z Internetu, rzadko jest ono przydatne, ponieważ metody te nie są ze sobą kompatybilne. Zamiast tego należy korzystać z pełnowartościowego narzędzia do wykrywania urządzeń, aby uniknąć fałszywych alarmów.

Inną metodą wykrywania urządzeń internetowych jest sniffing przeglądarki. Chociaż metoda ta nie jest przeznaczona do identyfikowania konkretnych osób, jest użyteczna do analizowania ruchu sieciowego. Ciąg User-Agent zawiera takie informacje, jak przeglądarka, silnik renderujący, system operacyjny i urządzenie. Ciąg User-Agent może być również mapowany na dodatkowe dane urządzenia. DeviceAtlas wykorzystuje tę metodę do identyfikacji konkretnych urządzeń.

Zmiana User Agent w Chrome

Jeśli zastanawiałeś się, jak zmienić swój UA w Chrome, to nic trudnego. Jest to szczególnie przydatne, gdy chcesz testować strony mobilne lub wyświetlać witrynę na mniejszym ekranie. Aby to zrobić, możesz dodać dodatek User Agent Switcher z Chrome Web Store. Aby uzyskać dostęp do dodatku, kliknij prawym przyciskiem myszy pusty obszar na stronie internetowej i wybierz opcję "Zmień agenta użytkownika".

W dłuższej perspektywie planowane jest ujednolicenie wszystkich ciągów UA w Chrome, dzięki czemu powstanie bardziej ogólny ciąg, który nie będzie zdradzał zbyt wiele informacji o użytkowniku. Dzięki temu witryny nie będą mogły stwierdzić, z której wersji Chrome korzysta odwiedzający. Zmiana ta będzie miała jednak natychmiastowy wpływ na właścicieli witryn. Na razie jednak bezpiecznie jest zmienić swój ciąg UA, póki można.

Google planuje stopniowe wycofanie mechanizmu UA string w Chrome, który stał się krytyczną częścią nowoczesnej sieci. Od czasu wprowadzenia przeglądarki Netscape na początku lat 90. ubiegłego wieku łańcuchy user-agent były używane do dostosowywania funkcji stron internetowych na podstawie specyfikacji technicznych odwiedzających je użytkowników. Reklamodawcy również polegali na ciągach user-agent w celu śledzenia odwiedzających witrynę. Nadszedł jednak czas, by stopniowo wycofać ciąg UA.

Zmiana agenta użytkownika w Chrome to najłatwiejszy i najwygodniejszy sposób, by to zrobić. Dostęp do konsoli deweloperskiej w Chrome można uzyskać, naciskając kombinację klawiszy Ctrl + Shift + I lub F12 albo klikając prawym przyciskiem myszy dowolne miejsce na stronie. Po wybraniu opcji "Zmień agenta użytkownika" można wybrać zmianę UA w każdej karcie. Pamiętaj, aby po zmianie agenta użytkownika odświeżyć przeglądarkę. Ta metoda będzie działać w większości przeglądarek, w tym w Chrome.

Zmiana User Agent w Operze

Aby zmienić ciąg agenta użytkownika w Operze, przejdź do strony ustawień i wybierz "Preferencje" > Ogólne> UA. Następnie należy kliknąć przycisk z napisem "Edit UA" (Edytuj UA). Spowoduje to zmianę UA na wartość domyślną. Należy pamiętać, że aby ta zmiana zaczęła obowiązywać, należy odświeżyć przeglądarkę. Ponadto, należy skopiować UA do schowka. Ten krok jest niezbędny, jeśli chcesz używać innej przeglądarki do przeglądania stron internetowych.

Ciąg agenta użytkownika to kod, którego twórcy stron internetowych używają do identyfikacji konkretnej przeglądarki. Informuje on serwery WWW, jak renderować witrynę w zależności od platformy. Zmieniając agenta użytkownika, można obejść ograniczenia związane z daną platformą. Informacje te są przydatne dla twórców witryn internetowych, którzy mogą zmieniać przeglądarki, aby dostosować je do różnych typów użytkowników. Ponadto, zmiana agenta użytkownika w Operze może pomóc w obejściu ograniczeń dotyczących platformy.

Zmiana UA w Operze jest tak prosta, jak zmiana agenta użytkownika przeglądarki. Przeglądarka korzysta z tego samego silnika co Google Chrome, więc proces jest podobny. Najpierw kliknij przycisk Menu i wybierz opcję Deweloperzy. Jeśli wolisz użyć klawiatury, możesz też nacisnąć Ctrl+Shift+I, co otworzy okno Narzędzia dla programistów. Na karcie Narzędzia dla programistów wybierz Warunki sieciowe. W sekcji Agent użytkownika usuń zaznaczenie opcji "Wybierz automatycznie", aby wymusić wprowadzenie zmiany. Po wykonaniu tych czynności należy ponownie załadować stronę.

Zmianę UA w Operze można wykonać, otwierając menu Narzędzia programisty. Można je znaleźć w menu Opera - Deweloperzy i inne narzędzia -> Warunki sieciowe. Można tam wyłączyć opcję "Wybierz automatycznie" i wprowadzić własną wartość agenta użytkownika. Lista Niestandardowy zawiera różne przeglądarki, takie jak Firefox, Internet Explorer, Safari, Opera i Edge. W ten sposób można zmienić agenta użytkownika w Operze i zmienić jej zachowanie.