Wynik
Twoja Przeglądarka
Wersja Przeglądarki

Sprawdź Swoją Przeglądarkę

Jaką mam przeglądarkę? Dowiedz się, jaka jest twoja przeglądarka internetowa, sprawdź, czy jest aktualna i jakie są jej ustawienia.

Dlaczego warto dowiedzieć się czegoś o swojej przeglądarce?

Unikalną cechą naszego narzędzia jest to, że dostarcza ono dokładnych informacji o przeglądarce, które są czymś więcej niż tylko jej nazwą. Jest to konieczne, ponieważ każdy użytkownik powinien wiedzieć, jakiej przeglądarki używa.

Co ważniejsze, jeśli zajmujesz się tworzeniem stron internetowych, wiedza na temat przeglądarki pomoże Ci określić, jak Twoja strona wygląda w różnych przeglądarkach. Posiadając tę wiedzę, będziesz w stanie opracować witrynę w taki sposób, aby użytkownicy mogli ją sprawnie obsługiwać niezależnie od tego, z jakiej przeglądarki korzystają, aby uzyskać do niej dostęp. 

Istnieje wiele przeglądarek internetowych, których nazwy nawet nie znasz. Jest więcej niż konieczne, abyś wiedział, jakiej przeglądarki używasz, ponieważ istnieje możliwość, że ta konkretna przeglądarka nie jest bezpieczna. Zwykle dzieje się tak, gdy przeglądasz sieć w kafejce internetowej.

 

Korzystanie z narzędzi programistycznych

Nowoczesne przeglądarki internetowe mają rozbudowane narzędzia programistyczne, które umożliwiają sprawdzanie bieżących plików HTML, CSS i JavaScript. Narzędzia programistyczne pozwalają także zobaczyć, jakie zasoby są aktualnie żądane i jak długo trwa ich ładowanie. Ten artykuł przedstawia niektóre z najważniejszych funkcji narzędzi programistycznych w przeglądarce i podaje przykładową stronę internetową, której można użyć do przetestowania swojego kodu. W serii artykułów Rozpoczynanie pracy z siecią WWW wykorzystamy przykładową witrynę dla początkujących, aby zademonstrować, jak korzystać z narzędzi programistycznych.

Narzędzia programisty są pomocne przy wprowadzaniu modyfikacji do kodu HTML. Klikając dwukrotnie atrybut elementu, można zmienić adres URL lub właściwość, na którą wskazuje. Spowoduje to zmianę zawartości elementu. Po zapisaniu zmian strona zostanie załadowana ponownie. Jeśli jednak przez przypadek zmienisz adres URL, zmiana nie zostanie wprowadzona. Ważne jest, aby zapisać kod przed wprowadzeniem w nim jakichkolwiek zmian. Ponadto modyfikowanie kodu źródłowego strony pozwala na wprowadzanie zmian w jej wyglądzie.

Aby uzyskać dostęp do narzędzi deweloperskich, otwórz menu deweloperskie. Kliknij kartę "programista" na pasku menu w dolnej części okna przeglądarki. Zostanie ona rozwinięta, odsłaniając narzędzia programisty. Aby je zamknąć, kliknij przycisk "x" w prawym górnym rogu. Narzędzia programisty są przydatne do nauki kodowania i dostosowywania stron internetowych. Jeśli masz kilka minut, warto spróbować użyć ich na swojej stronie.

Używanie narzędzi programistycznych w przeglądarce pozwala na wyświetlanie komunikatów o błędach w dzienniku konsoli i wychwytywanie problemów sieciowych. Dziennik konsoli programisty wyświetla wszystkie działania wykonane przez przeglądarkę i podkreśla komunikaty o błędach. Zakładka Sieć pokazuje wszelkie problemy z połączeniem. Po otwarciu okna narzędzi deweloperskich można zauważyć zakładkę o nazwie "Konsola" lub "Narzędzia deweloperskie".

W starszych wersjach Internet Explorera narzędzia deweloperskie były uruchamiane za pomocą klawisza F12. Ten pasek narzędzi zawiera zestaw emulatorów, debuggerów i kompilatorów działających w locie. Dostęp do Narzędzia programisty F12 można uzyskać z prawego górnego rogu okna przeglądarki. Aby uzyskać dostęp do innych narzędzi programistycznych, kliknij trzy kropki i wybierz opcję "Więcej działań".

Identyfikowanie dodatków

Dodatki można rozpoznać w narzędziach przeglądarki, patrząc na menu w górnej części okna. Dodatki to rozszerzenia, które łączą różne programy i umożliwiają ich uruchamianie na komputerze. Rozszerzenia te są zwykle instalowane przez osoby trzecie i mogą wpływać na działanie przeglądarki i aplikacji. Ponadto niektóre dodatki są złośliwe. Dlatego zawsze nale y je wyłączy lub usuną , je li zauważysz jakiekolwiek zmiany w wydajności.

Niektóre rozszerzenia przeglądarki mogą stanowić zagrożenie dla komputera, ponieważ uruchamiają natywny kod w kontekście przeglądarki. Na przykład przeglądarka Internet Explorer od dawna obsługuje moduły ActiveX, które są traktowane przez przeglądarkę jak biblioteki DLL i ładowane do pamięci. Wtyczki do przeglądarek są niemal odpowiednikiem programów wykonywalnych i mogą wykonywać złośliwy kod lub uruchamiać dowolny program jako bieżący użytkownik. Podczas gdy niektóre legalne rozszerzenia przynoszą korzyści komputerowi, inne mogą być szkodliwe.

AMO przekaże Ci identyfikator dla Twojego rozszerzenia po jego stworzeniu. Po stworzeniu rozszerzenia wystarczy, że prześlesz jego zaktualizowaną wersję za pośrednictwem AMO. Wtedy AMO będzie wiedziało, że zaktualizowałeś swój dodatek i potraktuje go jak nowy. Jeśli stworzyłeś własny dodatek, z pomocą AMO będziesz mógł go zidentyfikować w narzędziach przeglądarki.

Niektóre narzędzia przeglądarki rozpoznają dodatki po ich nazwie. Niektóre z nich mogą być powiązane z innymi produktami. Nazwy niektórych rozszerzeń pochodzą od nazw znanych produktów, takich jak Gmail. Nie oznacza to, że są one powiązane z inną firmą. Dlatego należy zachować ostrożność i sprawdzić nazwy używanych rozszerzeń. Informacje te mogą być bardzo przydatne w identyfikowaniu złośliwego oprogramowania i innych zagrożeń. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie Twojego komputera, koniecznie zainstaluj aplikację, która chroni Twoją prywatność.

Korzystanie z paska adresu

Pasek adresu to pole tekstowe w górnej części okna, w którym można wpisać nazwę aktualnie odwiedzanej strony internetowej. Można również wpisać adres URL, aby przejść do innej strony internetowej. Paski adresu mogą być przydatne podczas przeglądania Internetu, ponieważ można ich używać do przeszukiwania witryn i znajdowania określonych plików. Wiele przeglądarek ma funkcje autouzupełniania, które podpowiadają słowa na podstawie historii użytkownika. Niektóre oferują nawet skróty klawiaturowe dla paska adresu.

W górnej części okna przeglądarki internetowej znajduje się pasek adresu. Jest to prosty sposób na znajdowanie stron internetowych przez wpisywanie ich adresów w pasku adresu. Większość przeglądarek ma pasek adresu, ale jego format może się różnić w zależności od przeglądarki. Pasek adresu znajduje się w górnej części okna i jest ukryty, gdy przeglądarka działa w trybie pełnoekranowym. Pasek adresu przeglądarki można znaleźć, klikając ikonę w górnej części okna.

Pasek adresu jest jednym z najprostszych sposobów na znalezienie tego, czego szukasz. Pasek adresu Firefoksa udostępnia skróty wyszukiwania oparte na historii, zakładkach i otwartych kartach. Przeglądarka wyświetla również wskazówki, które pozwalają zaoszczędzić czas podczas wyszukiwania. Wyszukiwanie odbywa się przy użyciu domyślnej wyszukiwarki, ale można ją zmienić, jeśli wolisz inną. Po kliknięciu paska adresu dostępne są także inne funkcje. Można go użyć do wyszukania popularnych witryn, dodatków i zakładek.

Na pasku adresu przeglądarki mogą być wyświetlane ikony przedstawiające informacje i funkcje witryny. Zazwyczaj na pasku adresu jest wyświetlana ikona favicon, ale jeśli witryna nie ma takiej ikony, zostanie wyświetlona ikona ogólna. Stan bezpieczeństwa witryny mo na równie sprawdzić za pomocą specjalnej ikony na pasku adresu. Niektóre projekty rozróżniają między niezabezpieczonym połączeniem HTTP a szyfrowanym HTTPS oraz Extended Validation Certificate (EVC).