Zebronics niedawno wprowadził na rynek indyjski Zeb Juke 9700. Wyceniony na 17 999 INR, soundbar jest wyposażony w 6 wbudowanych głośników, dedykowany subwoofer i technologię Dolby Atmos. Ale czy warto? Cóż, mam system soundbar od kilku dni i oto moja pełna recenzja Zebronics Zeb-Juke 9700.

Recenzja listwy dźwiękowej Zebronics Zeb-Juke 9700

Zanim przejdziemy do recenzji, jeśli znasz soundbary, być może wiesz, czego się spodziewać. Jeśli jednak szukasz swojego pierwszego soundbara, pozwól, że ci go wyjaśnię. Szukałbym 4 podstawowych rzeczy w listwie dźwiękowej w następującej kolejności: jakość wykonania, jakość dźwięku, opcje łączności i pilot. Co więcej, ponieważ jest to soundbar Dolby Atmos, porozmawiamy o nim również krótko w recenzji. Zaczynajmy.

Specyfikacje i zawartość skrzynki odbiorczej

Nie podoba mi się opakowanie Zebronics Soundbar. Miał niewygodne opakowanie w kształcie litery L z połączonymi ze sobą listwą dźwiękową i subwooferem. Wyciągnięcie ich obu było nie lada wyzwaniem. Jeśli chodzi o zawartość skrzynki odbiorczej, byłam przytłoczona ilością rzeczy, które w niej znajdziesz.

Dla ​​wymagających, poniżej znajduje się zestawienie szczegółowych specyfikacji.

Wymiary (szer. x gł. x wys.)

Soundbar

96 x 8,3 x 7,3 cm

Głośnik niskotonowy
19 x 30,6 x 37 cm

Waga

Soundbar
4,0 kg

Głośnik niskotonowy
4,2 kg

Liczba sterowników
6 (4 x 5,71 cm i 2 x 5,08 cm)

Zakres częstotliwości
45 Hz – 20000 Hz

Łączność
3,5 mm, wejście optyczne, HDMI (ARC) i wejście HDMI, USB

Wersja BT
5,0

Obsługa formatu plików USB
MP3 i WMA

Maks. Obsługiwana pamięć USB
32 GB

Obsługiwane dźwięki Dolby
Dolby ATMOS/Dolby TrueHD/Dolby Digital Plus/Dolby surround

1. Jakość wykonania i wygląd

Przede wszystkim Soundbar sprawiał wrażenie dość lekkiego jak na swój rozmiar. Waga soundbara i subwoofera jest prawie taka sama. Listwę dźwiękową można zamontować na ścianie lub umieścić na biurku. Jeśli chcesz zamontować urządzenie na ścianie, w pudełku znajdują się wszystkie potrzebne rzeczy, takie jak taśmy 3M, klips montażowy, kilka śrubek itp. Wszystko, co musisz zrobić, to wywiercić otwory w ścianie.  W przypadku ustawienia na biurku dolna część listwy dźwiękowej ma 2 antypoślizgowe gumowe nóżki. Pośrodku znajduje się również metalowa obudowa, która utrzymuje go nad ziemią.

Z przodu znajduje się logo Zebronics w lewym górnym rogu i logo „Dolby ATMOS” w prawym górnym rogu. Na środku znajduje się mały wyświetlacz LED. Co zaskakujące, nie jest to wcale widoczne, dopóki nie włączysz listwy dźwiękowej. Moją jedyną skargą było to, że podczas odtwarzania dźwięku lub nawiązania połączenia z urządzeniem dioda LED może zostać wyłączona zamiast wyświetlać tryb połączenia.

Na górze  znajdują się 4 przyciski pośrodku – Zasilanie, Głośność +, Głośność – i Tryb łączności. Przyciski mają dobrą gumowaną fakturę i wydają przyjemny dźwięk kliknięcia. Jednak prawie za każdym razem korzystałem z pilota, a nie z przycisków na listwie dźwiękowej.

Z tyłu znajdują się przyciski ładnie schowane. Oprócz gniazda zasilania sieciowego i portu głośnika niskotonowego znajdują się również 2 porty HDMI IN i 1 wyjście HDMI (ARC). Dodatkowo dostępny jest port AUX, optyczny i USB. Jeśli Twój telewizor lub inne urządzenie audio nie jest wyposażone w port HDMI, będziesz w pełni chroniony.

Podobało mi się, że na listwie dźwiękowej nie ma agresywnego brandingu. Dzięki temu wygląda wyjątkowo elegancko i subtelnie. Metalowa obudowa jest również solidna. Zamiast tego wolę obudowę z tkaniny, ale z czasem gromadzi się dużo kurzu. Jeśli w Twoim pokoju telewizyjnym lub przedpokoju przez pewien czas gromadzi się dużo kurzu, metalową listwę dźwiękową można łatwo wytrzeć.

2. Jakość dźwięku

Zeb-Juke zdecydowanie ma dobrą budowę. Jednak od jakości dźwięku zależy większość decyzji o zakupie. Zeb-Juke 9700 jest wyposażony w 4 przetworniki skierowane do przodu i 2 przetworniki skierowane do góry w listwie dźwiękowej. Dostajesz także dedykowany subwoofer, który odtwarza częstotliwości i wibracje subbasu.

Jeśli chodzi o głośność, Zeb-Juke 9700 spisuje się znakomicie. Nasze obecne studio zajmuje powierzchnię ponad 1000 metrów kwadratowych, a soundbar z łatwością może pokryć całą przestrzeń przy głośności wynoszącej 60–70%. Niezależnie od długości korytarza, listwy dźwiękowe je zakryją.  Jeśli chodzi o jakość dźwięku, soundbary radzą sobie nieźle. Przede wszystkim słuchanie piosenek na nich z pewnością sprawi, że przeskoczysz rytm. Masz ten dudniący, imprezowy bas z dużą ilością subbasu z subwoofera. Naprawdę czułbyś wibracje na podłodze. Jeśli organizujesz imprezę w domu, soundbary z łatwością mogą zostać DJ-em wieczoru. Jeśli chodzi o muzykę, dałbym dobre 8/10.

Jeśli chodzi o filmy, obejrzałem kilka filmów i filmów na YT na soundbarze. Wrażenie było trochę mieszane. Jeśli oglądasz dobry thriller, taki jak „Joker” lub „Andhadhun”, w którym jest dużo wokalu i rozmów, soundbary spisują się dobrze. Jeśli jednak oglądasz film akcji, taki jak „Avengers: Koniec gry” lub „Ekstrakcja”, w którym scenę wypełnia wiele dźwięków, dodatkowy bas staje się nieco dudniący.

Ciężko słychać rozmowy, bo bas jest trochę długi i przytłacza inne częstotliwości. Skończyło się na tym, że często regulowałem głośność, aby słyszeć rozmowy, a potem nie wysadzałem sobie uszu nagłą eksplozją. Problem można w pewnym stopniu rozwiązać, regulując tony niskie i wysokie na listwie dźwiękowej. Próbowałem ustawić najniższy poziom basu, tj. -5, i rzeczywiście było odrobinę lepiej. Jednak nadal uważam, że Zebronics ma jeszcze dużo do zrobienia, aby przetworniki były bardziej wszechstronne i mniej dudniące.

3. Opcje łączności

Soundbar Zebronics oferuje mnóstwo opcji łączności. To zdecydowanie najwięcej, jakie widziałem na soundbarze. Jeśli chcesz odtwarzać Dolby Atmos, musisz podłączyć go za pomocą odtwarzacza Blue Ray, komputera PC lub laptopa. Upewnij się także, że telewizor jest wyposażony w port HDMI (ARC) zapewniający kompatybilność z Dolby Atmos.

Soundbar Zeb jest również wyposażony w technologię Bluetooth, dzięki czemu możesz przesyłać strumieniowo utwory ze smartfona do głośników. Proces parowania jest dość prosty. Wystarczy przełączyć się na kanał Bluetooth i podłączyć telefon do soundbara. Oprócz tego otrzymujesz także port USB, który umożliwia bezpośrednie podłączanie i odtwarzanie z urządzenia USB. Pamiętaj jednak, że port USB służy wyłącznie do odtwarzania dźwięku i nie obsługuje Dolby Atmos.

4. Zdalny

Remote to coś, co wiele soundbarów pomija. Cieszę się, że Zebronics nie poszedł tą drogą. Chociaż możesz sterować głośnością listwy dźwiękowej za pomocą pilota telewizora, w przypadku innych opcji, takich jak zmiana kanałów łączności lub pomijanie utworów, musisz za każdym razem kierować się do listwy dźwiękowej. To ciężka praca. Pilot jest dość bogaty w funkcje i umożliwia przełączanie różnych trybów dźwięku – Muzyka, Wiadomości, Film, 3D.

Na pilocie znajdują się także przyciski sterowania tonami niskimi i wysokimi. Podobał mi się także przycisk „Paruj” na pilocie. To naprawdę pomaga, gdy trzeba odłączyć głośnik od jednego urządzenia Bluetooth, aby podłączyć go do innego. Dostępny jest również przycisk wyciszenia, który pozwala szybko zmniejszyć głośność, gdy musisz otworzyć drzwi lub prowadzić rozmowę. Co więcej, Zebronics zawiera również 2 baterie AAA do pilota, co jest miłym gestem. Większość producentów o tym zapomina.

Porozmawiajmy o Dolby Atmos

Zebronics przechwala się na temat Dolby Atmos w soundbarach i jest to całkiem uzasadnione. Jest to jeden z niewielu głośników w tej ofercie zapewniający dźwięk Dolby Atmos. Obsługuje także Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus i Dolby surround. Jednak zakup go do oglądania dźwięku Dolby Atmos jest dość trudny.

Jeśli Twój telewizor jest wyposażony w port HDMI eARC, możesz bezpośrednio odtwarzać zawartość Dolby Atmos.  Jeśli jednak Twój telewizor ma port ARC, maksymalny dźwięk, jaki uzyskasz, to dźwięk Dolby surround, tj. 5.1. Aby uzyskać Dolby Atmos z portem ARC, musisz podłączyć urządzenie do przesyłania strumieniowego, takie jak Firestick 4k, do portu HDMI listwy dźwiękowej, a następnie podłączyć port HDMI ARC listwy dźwiękowej do portu HDMI ARC telewizora. Zjawisko to nazywane jest przechodzeniem HDMI. Pasek Zebronics Zuk obsługuje transmisję 4K HDR.

Następnie w Indiach tylko Netflix obsługuje dźwięk Dolby Atmos. Oprócz tego musisz mieć także subskrypcję Netflix UltraHD 4k. YouTube, Disney+, HBO, Prime Video i telewizja kablowa nie obsługują obecnie Dolby Atmos.

Słowa końcowe

Zeb-Juke 9700 to prawdopodobnie najtańszy, dobrze brzmiący głośnik Dolby Atmos, jaki można obecnie kupić w Indiach. Dlatego jeśli szukasz Dolby Atmos, to z pewnością jest to dobra oferta. Jeśli masz więcej problemów lub pytań, daj mi znać w komentarzach poniżej.

Przeczytaj także: Recenzja telewizora Nokia TV 55 cali Ultra HD (4K) LED Smart Android TV