Podczas WWDC 2020 Apple opublikowało oficjalny wygląd systemu macOS Big Sur. Ta wersja systemu macOS wydaje się być gruntowną zmianą projektu w porównaniu z innymi wersjami systemu macOS. Bardzo spodobały mi się tapety i pakiet ikon Big Sur, a ludzie z GitHuba znaleźli sposób na uzyskanie dokładnie takiego samego wyglądu w systemie Linux i innych dystrybucjach. Oto dokładnie taki sam wygląd macOS Big Sur na Ubuntu 20.04.

Jak sprawić, by Ubuntu 20.04 wyglądało jak macOS 11 Big Sur

Aby uzyskać dokładnie taki sam wygląd macOS Big Sur, musielibyśmy przejść przez 5 prostych kroków. Zaczynajmy.

1. Zainstaluj motyw WhiteSur GTK

Przede wszystkim musielibyśmy zainstalować motyw WhiteSur GTK. Jest to motyw innej firmy, opracowany przez Vince’a. Zapewnia dokładnie to samo, co macOS Big Sur, takie jak okno aplikacji, przyciski okna, górny panel i stacja dokująca. Aby zainstalować motywy, musielibyśmy najpierw rozwiązać pewne zależności. W tym celu uruchom następujące polecenie.

sudo apt zainstaluj gtk2-engines-murrine gtk2-engines-pixbuf

Następnie, aby zainstalować kilka zależnych narzędzi, uruchom następujące polecenia.

sudo apt zainstaluj sassc optipng inkscape libglib2.0-dev-bin

Gdy już zakończymy instalowanie zależności, możemy zainstalować motyw WhiteSur GTK. Aby to zrobić, uruchom następujący zestaw poleceń.

git klon https://github.com/vinceliuice/WhiteSur-gtk-theme
cd Motyw WhiteSur-gtk
./install.sh

Po zainstalowaniu motywu przejdź do „Ulepszeń GNOME”.

W ramach ulepszeń w zakładce „Wygląd” zmień wartość opcji Aplikacje i powłoka na „WhiteSur-dark”. Istnieje wiele innych motywów WhiteSur, takich jak WhiteSur-dark-alt, WhiteSur-light-solid itp. Możesz wypróbować dowolny z nich.

Teraz okna aplikacji, przyciski okien i górny panel wyglądają jak macOS Big Sur.

Jednak wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Następnie przejdziemy do pakietów ikon.

2. Motyw ikony WhiteSur

Motyw ikony WhiteSur został stworzony przez tego samego projektanta motywu WhiteSur. Proces instalacji jest również dość podobny, a poniżej znajdują się polecenia instalacyjne.

klon git https://github.com/vinceliuice/WhiteSur-icon-theme.git
cd WhiteSur-icon-theme/
./install.sh

Teraz ponownie przejdź do ulepszeń GNOME.

W obszarze Ulepszenia GNOME, na karcie Wygląd zmień wartość ikon na „BigSur-dark”.  Istnieje również opcja o nazwie BigSur. Możesz go używać z jasnym motywem.

Motyw BigSur Icon obsługuje wiele ikon. Obsługiwane są najczęściej używane, takie jak Brave, App Store, Ustawienia, Kalkulator, Edytor tekstu.

3. Tapety na macOS 11

Następnie musimy pobrać tapety systemu macOS 11. Obecnie dynamiczne tapety, w przeciwieństwie do macOS Mojave, nie są jeszcze dostępne w Internecie. Ale te, które zostaną pokazane podczas wydarzenia inaugurującego WWDC, są do zgarnięcia. Możesz je pobrać z tego artykułu 9To5Mac. Moją ulubioną jest domyślna tapeta Big Sur. Oto, jak teraz wygląda pulpit.

Ekran blokady w Ubuntu 20.04 jest półprzezroczysty i sprawia wrażenie rozmytego gradientu. Możesz także dostosować przezroczystość ekranu blokady za pomocą rozszerzenia o nazwie „Kontrola efektu rozmycia na ekranie blokady”.

4. Biegnij do Doku

W następnej kolejności musimy dopracować Dock Ubuntu. Teraz Ubuntu 20.04 zapewnia już opcję przeniesienia stacji dokującej na dół. Jednak nie ma możliwości modyfikowania szerokości i rozmiaru ikon w stacji dokującej.

Dlatego użyjemy popularnego rozszerzenia innej firmy o nazwie „Dash to Dock”. Pozwala nie tylko przesunąć stację dokującą na dół, ale także dostosowuje rozmiar stacji dokującej w oparciu o liczbę otwartych aplikacji. Co więcej, zmodyfikowałem rozmiar ikon w stacji dokującej i ograniczyłem ją do 55 pikseli, aby wyglądała podobnie do stacji dokującej macOS.

Pobierz Dash do Docka

5. Efekt magicznej lampy

Na koniec musimy uzyskać efekt Dżina lub Magicznej Lampy. To animacja uruchamiana podczas minimalizowania okna w systemie macOS. Na szczęście efekt ten został również przeniesiony do środowiska graficznego GNOME Ubuntu. Aby to zainstalować, musisz po prostu zainstalować rozszerzenie GNOME o nazwie „Efekt magicznej lampy Compixlike”. Po zainstalowaniu rozszerzenia cały wygląd systemu macOS będzie gotowy.

Pobierz Compix z efektem magicznej lampy

Słowa końcowe

W porównaniu do UbuntuDDE, Deepin V20 jest bardziej podobny do macOS 11. Jednak nadal jest w wersji beta i motywów nie można pobrać. Wrócę do niego wkrótce, gdy osiągnie stabilną wersję. Do tego czasu daj mi znać w komentarzach poniżej, jakie są ustawienia ekranu głównego.

Przeczytaj także: Ponad 10 najlepszych motywów dla Ubuntu 20.04 w 2020 roku