A więc instalujesz nową aplikację na swoim Androidzie. Jednak w momencie naciśnięcia przycisku instalacji pojawia się błąd „niewystarczająca ilość pamięci”. Teraz zawsze możesz wrócić i zwolnić miejsce, odinstalowując rzadziej używane aplikacje. Ale jest lepsza alternatywa.

Możesz przekonwertować część wolnego miejsca na karcie SD na pamięć wewnętrzną. A później wykorzystaj to miejsce do zainstalowania aplikacji.

Począwszy od Androida KitKat, nie można instalować aplikacji na karcie SD. Możesz używać tylko do zapisywania zdjęć, filmów i danych aplikacji. Jednak dzięki dostępowi do roota i aplikacjom takim jak link2SD możesz to zmienić. Proces ten nie jest całkiem oczywisty, ale kiedy już go skonfigurujesz, wszystko działa jak czar.

Czego potrzebuję?

Zanim zaczniemy, upewnij się, że masz–

  1. Zrootowany Android z gniazdem karty SD
  2. Karta SD (oczywiście)
  3. Dostęp do Internetu w celu instalacji aplikacji (takich jak link2sd i AParted)

Jak to zrobimy

Teraz zrobimy to w 4 krokach –

Krok 1: Zrootuj swoje urządzenie
Krok 2: Wykonaj kopię zapasową danych karty SD
Krok 3: Utwórz partycję na karcie SD
krok 4: Zainstaluj i skonfiguruj Link2SD

Więc zaczynajmy;

#1 Zrootuj swojego Androida

Łączenie aplikacji z kartą SD wymaga uprawnień na poziomie roota. Dlatego pamiętaj, aby zrootować swoje urządzenie, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Teraz, jak mam to zrobić? Niestety nie ma jednego sposobu na zrootowanie każdego Androida. Każde urządzenie jest inne, podobnie jak proces rootowania.

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, jak zrootować Androida, jest sprawdzenie w Google nazwy swojego urządzenia. Sprawdź także, czy Twoje urządzenie jest kompatybilne z Kingo root — popularną aplikacją do rootowania uruchamianą jednym kliknięciem.

Po zrootowaniu smartfona przejdź do następnego kroku.

#2 Wykonaj kopię zapasową danych

Zanim zainstalujesz aplikacje na karcie SD, musisz ją najpierw sformatować. A to „formatowanie karty pamięci” spowoduje usunięcie wszystkiego, co na niej masz. Więc tak, upewnij się, że utworzyłeś kopię jego zawartości.

Możesz wykonać kopię zapasową, podłączając telefon do komputera kablem USB, a następnie kopiując pliki na dysk twardy. Lub, jeśli masz sieć Wi-Fi, użyj Airdroid. Jest szybki i nie wymaga żadnych kabli.

Po wykonaniu kopii zapasowej przejdź do następnego kroku.

#3 Podziel kartę SD na partycje:

Każdy system operacyjny ma własne preferencje dotyczące systemu plików.

Większość kart pamięci jest w formacie FAT32, co jest dobre, jeśli chcesz używać ich w systemach Windows i MAC. Ponieważ jednak chcemy używać tej karty SD również jako pamięci wewnętrznej, będziemy musieli sformatować jej część do ext2 — popularnego systemu plików dla Linuksa.

W skrócie, utworzymy dwie partycje na karcie SD:

Połowa będzie w formacie ext2, który będzie używany jako nasza pamięć wewnętrzna
Druga połowa będzie w formacie Fat32, dzięki czemu będziemy mogli używać jej jako zwykłej karty SD do przechowywania zdjęć i filmów itp.

Dla ​​uproszczenia tego samouczka wezmę kartę 2 GB i sformatuję 1 GB na FAT32, a drugą połowę na ext2.

Więc postępuj zgodnie z instrukcjami

1.  Zanim dokonasz jakichkolwiek zmian na karcie SD, najpierw przejdź do ustawień i odmontuj ją.

2. Następnie zainstaluj AParted i otwórz go. Poprosi o pozwolenie roota, przyznaj je.

Dlaczego w separacji?

Cóż, w Internecie jest kilka samouczków, które sugerują użycie narzędzia komputerowego (takiego jak narzędzie do mini partycji) do podzielenia karty SD na partycje. Ale to tylko żmudny proces — wyjęcie karty z telefonu, włożenie jej do komputera, a następnie powtórzenie tego samego procesu jeszcze raz. To strata czasu.

Zamiast tego, jeśli użyjesz AParted, możesz uzyskać ten sam wynik w krótszym czasie i przy minimalnym wysiłku. Aplikacja działa dobrze. Jeśli jednak napotkasz jakiś problem, zawsze możesz użyć narzędzia mini partycji.

3. Teraz, aby utworzyć partycję, dotknij części 1, w obszarze formatu wybierz fat32 i jako rozmiar określ miejsce, które chcesz przeznaczyć na swoją kartę pamięci.

Przydzielę połowę, czyli 1 GB, ale możesz wybrać, co chcesz.

4. Następnie dotknij „zielonego znaku plus”, a pojawi się okno części 2. W obszarze formatu wybierz ext2 (możesz także wybrać ext3 lub ext4, ale jeśli nie wiesz, czym one są, trzymaj się tylko ext2). I ponownie przydziel pozostałe miejsce do części 2.

Po zakończeniu dotknij opcji Zastosuj zmiany, a następnie potwierdź. W ciągu kilku sekund sformatuje Twoją kartę SD w dwóch różnych partycjach.

Aby potwierdzić, czy partycja przebiegła pomyślnie, przejdź do ustawień przechowywania. Zobaczysz, że rozmiar karty SD zostanie zmniejszony o połowę. Jednak nie będziesz mógł zobaczyć partycji ext2.

#4 Zainstaluj i skonfiguruj link2sd

W końcu nadszedł czas, aby przenieść wszystkie nieporęczne aplikacje na kartę SD.

W tym celu użyjemy darmowej aplikacji o nazwie link2sd. Istnieją inne alternatywy dla tej aplikacji (takie jak apps2sd), ale nie przenosi ona wszystkich plików na kartę SD.

W Sklepie Play dostępna jest także profesjonalna wersja link2SD. Jedyna różnica między wersją bezpłatną a płatną polega na tym, że ta druga nie zawiera reklam i umożliwia także przenoszenie danych aplikacji na kartę SD.

Teraz w większości sytuacji dane aplikacji nie będą miały wielkiego znaczenia. Zwykle jest to około 10% całkowitej przenoszonej pamięci. Jeśli jednak tego chcesz, śmiało pobierz wersję płatną. To także dobry sposób na wsparcie programisty.

W tym przypadku wybiorę bezpłatną wersję karty link2SD.

1. Zacznij od zainstalowania link2SD ze Sklepu Play. Następnie otwórz go i nadaj uprawnienia roota.

2.  Wybierz system plików dla swojej pamięci internetowej. Jeśli pamiętasz, ustawiliśmy dla tego format ext2, więc wybierz go i uruchom ponownie urządzenie.

3. Teraz, po ponownym uruchomieniu Androida, otwórz ponownie aplikację link2SD. Zobaczysz wszystkie aplikacje zainstalowane na swoim urządzeniu.

Aby przenieść aplikacje na kartę SD, możesz filtrować aplikacje znajdujące się w Twojej pamięci internetowej, a następnie wyszukiwać je według rozmiaru.

4. Teraz, aby je przenieść, dotknij trzech pionowych kropek w prawym górnym rogu, wybierz opcję wielokrotnego wyboru i wybierz aplikacje, które chcesz przenieść.

Unikałbym przenoszenia aplikacji systemowych na kartę SD, ponieważ przypadkowe ich odinstalowanie lub wyjęcie karty może spowodować nieprawidłowe działanie innych zależnych aplikacji. Jeśli to możliwe, unikaj aplikacji systemowych.

5. Po zakończeniu wybierania aplikacji ponownie dotknij trzech pionowych kropek i z menu wybierz > przenieś na kartę SD > upewnij się, że każdy typ pliku jest zaznaczony > OK. I to wszystko, wszystkie wybrane aplikacje zostaną przeniesione na kartę SD.

6. Aby mieć pewność, że wszystkie przyszłe aplikacje zostaną automatycznie zainstalowane na karcie SD > przejdź do ustawień > zaznacz opcję automatycznego łączenia.

Aby odinstalować aplikacje, możesz odłączyć aplikacje zapisane na karcie SD, a następnie je odinstalować. Od teraz zastanów się dwa razy, zanim wyjmiesz kartę SD, ponieważ teraz przechowujesz na niej także swoje aplikacje.

Ogólnie rzecz biorąc, link2sd to jedna z tych aplikacji, którą raz skonfigurujesz i o niej zapomnisz.

Powiązane: 6 przydatnych wskazówek, jak zwolnić miejsce na urządzeniu z Androidem

#Najwyższy obraz z Pixabay