Jeśli szukasz usługi e-mail zorientowanej na prywatność, na górze listy znajduje się 2 dostawców poczty e-mail – ProtonMail i Tutanota. Na początek zarówno Tutanota, jak i ProtonMail są oprogramowaniem typu open source, bezpłatnym do limitu i obsługują kompleksowe szyfrowanie. Jeśli to sprawia, że ​​jest to dla ciebie zagmatwane, oto bezpośrednie, szczegółowe porównanie Tutanota vs ProtonMail.

ProtonMail kontra Tutanota

1. Interfejs/łatwość obsługi

Zacznijmy od interfejsu tych aplikacji i łatwości użytkowania. Przede wszystkim przyjrzyjmy się aplikacjom mobilnym.

Jeśli porównasz mobilny interfejs ProtonMail i Tutanota, stwierdzisz, że ProtonMail jest minimalny i prosty. Strona główna aplikacji jest domyślną skrzynką odbiorczą. W lewym górnym rogu znajduje się menu w stylu hamburgera, które umożliwia przełączanie między wersjami roboczymi, wysyłanie wiadomości e-mail, uzyskiwanie dostępu do kontaktów itp. Strona tworzenia wiadomości e-mail jest tradycyjna, na której należy wprowadzić adres e-mail nadawcy, temat i wiadomość. Dodatkowo ProtonMail udostępnia ikonę kłódki do szyfrowania wiadomości e-mail hasłem.

Co więcej, jeśli korzystasz z Gmaila lub Inboksa, przydatne będą gesty przesuwania. Możesz przesunąć palcem w prawo, aby oznaczyć wiadomość jako przeczytaną, lub w lewo, aby ją usunąć. Gesty te można modyfikować w ustawieniach ProtonMail.

Tutanota jest natomiast bardziej zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych. Dolny pasek nawigacyjny pozwala przełączać się między wyszukiwaniem, kontaktami i kalendarzem. Menu hamburgerów nie zapewnia wielu opcji, chyba że utworzysz własne foldery. Podobnie jak w ProtonMail, masz gesty machnięcia. Możesz przesunąć w prawo, aby zarchiwizować wiadomość e-mail, i przesunąć w lewo, aby ją usunąć.

Tylko Tutanota ma tryb ciemny i wygodniej jest używać go na urządzeniu mobilnym.

Aplikacja internetowa Tutanota i ProtonMail jest podobna do wersji mobilnych. Tutanota oferuje aplikacje komputerowe dla systemów Windows, macOS i Linux. Z drugiej strony ProtonMail nie ma dedykowanych aplikacji komputerowych.

2. Bezpieczeństwo i szyfrowanie

Zarówno ProtonMail, jak i Tutanota zapewniają kompleksowe szyfrowanie. Jest to najważniejsza cecha tych usług e-mail, która odróżnia je od zwykłych usług e-mail, takich jak Outlook, Gmail itp.

Jeśli nie wiesz, kompleksowe szyfrowanie, czyli. E2EE zapewnia, że ​​wiadomości są szyfrowane w Twoim systemie podczas wysyłania wiadomości e-mail. Na koniec zostaje on odszyfrowany na urządzeniu odbiorcy, gdy otwiera i czyta wiadomość e-mail. W międzyczasie serwer firmy lub ktokolwiek inny nie może odczytać wiadomości, ponieważ nie wie, jak ją odszyfrować. Klucz używany do szyfrowania i deszyfrowania wiadomości pozostaje lokalnie na urządzeniu nadawcy i odbiorcy.

Wracając do szczegółów technicznych, obie usługi e-mail zapewniają 2 typy E2EE. Na przykład, jeśli odbiorca nie korzysta z ProtonMail ani Tutanota, usługi korzystają z symetrycznego E2EE. W takim przypadku wraz z wiadomością e-mail będziesz musiał podać również hasło, aby móc przeczytać wiadomość. Teraz, w przypadku, gdy odbiorca korzysta z ProtonMail lub Tutanota tak jak Ty, usługi korzystają z szyfrowania asymetrycznego. W takim przypadku kluczem deszyfrującym będzie hasło do poczty e-mail, którego nie musisz udostępniać wraz z wiadomością e-mail.

To powiedziawszy, wyższy poziom szyfrowania ma swoją cenę. Jeśli zapomnisz hasła, zarówno ProtonMail, jak i Tutanota nie będą mogły odzyskać Twojej skrzynki pocztowej. Robimy to jednak dla Twojego bezpieczeństwa, ponieważ oni również nie mają dostępu do Twoich e-maili.

Jeśli chodzi o algorytm, ProtonMail używa OpenPGP do szyfrowania asymetrycznego. Jeśli odbiorca nie jest użytkownikiem ProtonMail, używa AES-256 do szyfrowania symetrycznego. Z drugiej strony Tutanota używa AES-128 do szyfrowania symetrycznego. Jeśli odbiorca nie jest użytkownikiem Tutanota, Tutanota używa AES-128, RSA-2048 do szyfrowania wiadomości e-mail.

Tutanota zapewnia wyższy poziom szyfrowania, szyfrując także temat wiadomości e-mail wraz z wiadomością. ProtonMail nie szyfruje tematu wiadomości e-mail, a jedynie treść.

3. Model biznesowy

Najbardziej pomijaną rzeczą przy rozważaniu alternatywy w zakresie prywatności jest model biznesowy. Model biznesowy decyduje o całym kierunku firmy i produktu.

Jeśli nie ma produktu, to ty jesteś produktem.

Zarówno Tutanota, jak i ProtonMail działają w oparciu o subskrypcje i darowizny. Żadna z tych firm nie opiera się na podmiotach stowarzyszonych ani na reklamach, co jest dobrą rzeczą.

Jeśli chodzi o lokalizację, zarówno ProtonMail, jak i Tutanota znajdują się w Europie i podlegają RODO. ProtonMail znajduje się w Szwajcarii, a Tutanota w Niemczech.

4. Jakie dane są gromadzone

Teraz, poza szyfrowaniem, drugą najważniejszą rzeczą, jeśli chodzi o aplikacje dbające o prywatność, jest gromadzenie danych. Funkcje bezpieczeństwa są dobre, ale równie ważna jest wiedza, jakie dane gromadzą.

Przede wszystkim obie usługi zbierają Twój adres IP po rejestracji. Ten adres IP jest wymagany do zapobiegania spamowi i niewłaściwemu korzystaniu z usług. Kiedy wysyłasz wiadomość e-mail, usługi przechowują adresy e-mail zarówno nadawcy, jak i odbiorcy.

Jeśli chodzi o logi skrzynek pocztowych, Tutanota usuwa je w ciągu 7 dni, podczas gdy ProtonMail przechowuje je nieco dłużej. Przechowuje dane do czasu, aż zdecydujesz się usunąć swoje konto. Jednakże te adresy IP i logi e-mailowe są anonimowe.

5. Funkcje

Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje, nie ma się czego spodziewać po obu stronach poza prywatnością i bezpieczeństwem. To ich USP. ProtonMail zapewnia zintegrowane kontakty i grupy w aplikacji e-mail. Nie znajdziesz jednak zintegrowanego kalendarza. Możesz jednak osobno pobrać ProtonCalendar, który jest obecnie w fazie beta. ProtonMail obsługuje także znikające e-maile, co jest całkiem fajne i działa jak znikające wiadomości.

Z drugiej strony Tutanota oferuje kompleksowo zaszyfrowany kalendarz wraz ze skrzynką pocztową, ale pomija znikające e-maile.

Jeśli korzystasz z klientów poczty e-mail innych firm, z przyjemnością dowiesz się, że ProtonMail integruje się z klientami poczty e-mail innych firm za pośrednictwem ProtonMail Bridge. ProtonBridge zarządza szyfrowaniem i deszyfrowaniem poczty za pomocą usług stron trzecich. Jednak ta opcja jest dostępna tylko dla użytkowników premium.

Tutanota nie zapewnia obecnie możliwości korzystania z niego za pośrednictwem klienta poczty e-mail innej firmy.

6. Ceny

Zasadniczo zarówno ProtonMail, jak i Tutanota są bezpłatne. W wersji bezpłatnej obie usługi nie zapewniają niestandardowych nazw domen, co jest trendem w przypadku bezpłatnych usług e-mail. Darmowe konta ProtonMail i Tutanota zapewnią Ci odpowiednio 400 MB do 1 GB wolnego miejsca.

Jeśli chcesz dokonać aktualizacji, ProtonMail zaczyna się od 5 USD/miesiąc, podczas gdy Tutanota zaczyna się od 1,4 USD/miesiąc. Tutanota jest znacznie tańsza pod względem cenowym, ale oferuje mniejszą pojemność przy 1 GB w porównaniu do 5 GB w ProtonMail. Jeśli nie masz do czynienia z dużą ilością mediów lub prezentacji, Tutanota wydaje się rozsądniejszą opcją.

Jedną z najważniejszych cech subskrypcji ProtonMail jest to, że możesz jednorazowo zwiększyć pojemność pamięci o 1 GB. Jeśli jesteś osobą fizyczną, ta opcja naprawdę pomaga zaoszczędzić dużo pieniędzy, zamiast opcji stałego przechowywania.

ProtonMail lub Tutanota: co wybrać

Mając wybór pomiędzy Tutanotą a ProtonMailem, wybrałbym ProtonMail ze względu na większą liczbę użytkowników usługi. Dzięki temu nie musisz wymieniać dodatkowego hasła za każdym razem, gdy wysyłasz wiadomość e-mail. Co więcej, jeśli korzystasz z innych usług ProtonMail, takich jak bezpłatna sieć VPN, koszt będzie znacznie niższy.

Przeczytaj także: 6 najlepszych aplikacji 2FA i urządzeń z kluczem zabezpieczającym, dzięki którym możesz bezpiecznie logować się w dowolnym miejscu