Kiedy myślę o „NFC kontra Bluetooth”, na myśl przychodzą mi „Jabłka kontra Pomarańcze”. Oba różnią się od siebie i mają różne przypadki użycia. Mimo to wiele osób uważa to za mylące, szczególnie przy zakupie nowego telefonu lub tagów NFC.  I nie mam im tego za złe. Istnieje wiele podobieństw między Bluetooth i NFC. Obydwa są technologią bezprzewodową. Obydwa wymagają specjalnego sprzętu. Obydwa udostępniają informacje między dwoma terminalami. Niemniej jednak są całkiem inne. Dowiedzmy się więc jak.

NFC a Bluetooth

Jeśli potrzebujesz odpowiedzi w jednej linijce, ta jest najlepsza,

NFC działa ze znacznie mniejszą szybkością niż Bluetooth, ale zużywa znacznie mniej energii i nie wymaga parowania.

Jeśli jednak szukasz dogłębnej analizy, oto kilka kluczowych różnic między NFC i Bluetooth.

1. NFC ma krótszy zasięg

NFC to słaby sygnał radiowy. Działa więc tylko wtedy, gdy jesteś w pobliżu. Mam na myśli, że oba urządzenia muszą się ze sobą stykać. Przykładowo podczas wysyłania zdjęcia na telefon znajomego za pomocą NFC tyły obu telefonów powinny się prawie stykać, to samo dotyczy płatności NFC.

Bluetooth, jak wszyscy wiecie, ma większy zasięg. Możesz na przykład wysłać zdjęcie do telefonu znajomego przez Bluetooth, będąc w tym samym pokoju. W rzeczywistości najnowszy Bluetooth 5.0 może działać na odległość do 300 metrów (najlepiej 100 metrów)

2. NFC jest szybsze

Ok, kiedy mówię szybciej, nie mam na myśli prędkości transferu. Nowy Bluetooth 5.0 może przesyłać dane z prędkością do 48 MB/s, podczas gdy NFC może w najlepszym wypadku kilka KB/s. Jednak konfiguracja NFC jest szybsza.

Nie ma potrzeby parowania dwóch urządzeń NFC za pomocą hasła. Aby wysłać dane, wystarczy zbliżyć do siebie dwa telefony obsługujące technologię NFC, a dane zostaną przesłane automatycznie. Najlepiej przesyłać małe dane, takie jak obrazy i adresy URL.

3. NFC jest anonimowe

Podczas nawiązywania połączenia za pomocą NFC nie są gromadzone żadne dane użytkownika, co zapewnia anonimowość. Ponieważ Bluetooth często wymaga parowania, może zapamiętać ostatnio podłączone urządzenia.

Przeczytaj: Jak bezpieczna jest technologia NFC

4. NFC obsługuje płatności mobilne

Płatności NFC są powszechnie akceptowane w Ameryce i Japonii, a wkrótce będą dostępne na całym świecie. Mówi się, że nawet nowy Mi Band 4 ma NFC. Z kolei technologia Bluetooth nie umożliwia płatności mobilnych.

5. NFC działa bez zasilania

Nie ma znaczenia, jakiego urządzenia Bluetooth używasz, będzie ono wymagało pewnego rodzaju zasilania, bezpośredniego lub z baterii. NFC natomiast to specjalne znaczniki RFID, które mają charakter pasywny. Oznacza to, że nie wymagają zasilania do działania. Zdezorientowany? Cóż, tagi pasywne nie mają własnego zasilania, zamiast tego czerpią energię z pobliskiego urządzenia. Dla porównania Bluetooth może zużywać znaczną ilość energii.

6. Bluetooth jest popularny

Bluetooth jest obecny w smartfonach odkąd zaczęły być inteligentne. Prawie każdy smartfon, prawdziwie bezprzewodowe słuchawki, bezprzewodowa mysz, klawiatura itp. ma Bluetooth. Komunikacja NFC, czyli komunikacja bliskiego zasięgu, to stosunkowo nowa technologia, która nie jest jeszcze tak popularna jak Bluetooth. Obsługa NFC jest dostępna w flagowych telefonach, takich jak Google Pixel, iPhone’y, OnePlus, seria Samsung Note itp. Jednak budżetowe chińskie telefony, takie jak Xiaomi i Oppo, nie oferują NFC w swoich telefonach.

Przeczytaj: Najlepsze aplikacje na Androida wykorzystujące w pełni znaczniki NFC

Różnice między NFC i Bluetooth

PARAMETRY

NFC

BLUETOOTH

Zakres

Do 10 cm

Do 300 metrów

Parowanie

Nie jest wymagane parowanie

Wymagane jest parowanie

Prędkość

100-400 Kilo bitów/s

Do 48 MB/s

Moc

Nie wymagane

Wymagany

Używa

Tagi NFC, płatności NFC

Przesyłanie plików przez Bluetooth, iOT

NFC czy Bluetooth: który jest lepszy?

Złe pytanie.

NFC nie jest lepsze niż Bluetooth; Bluetooth nie jest też lepszy od NFC. Obie są zupełnie różnymi technologiami, mającymi swoje zalety i wady, w zależności od zastosowania. Na przykład, aby udostępnić piosenkę, wolę Bluetooth, natomiast w przypadku małego łącza lub płatności mobilnej wybieram NFC.

NFC była w przeszłości obiecującą technologią, ale ze względu na powolne wdrażanie jej w krajach rozwijających się, takich jak Indie i Chiny, nie przyjęła się. Jedną z kluczowych cech NFC są płatności mobilne, ale ponieważ Indie i Chiny są w dużym stopniu uzależnione od gotówki lub Alipay, NFC nigdy nie trafiło do budżetowych smartfonów. Ale nadal mam duże nadzieje.

Daj mi znać w komentarzu poniżej, jak twórczo wykorzystujesz technologię NFC.