Istnieje wiele sposobów na uruchomienie Linuksa na komputerze z systemem Windows. Możesz użyć Wubi do podwójnego rozruchu systemu Windows i Linuksa LUB utworzyć osobną partycję na dysku twardym i następnie zainstalować na niej Linuksa LUB po prostu uruchomić Linuksa z Live CD/dysku flash itp.

Teraz, jeśli jesteś kompletnym początkującym i próbujesz Linuksa po raz pierwszy, najprostszym sposobem będzie użycie maszyny wirtualnej. Ale nawet to może być trudne, jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z maszyny wirtualnej.

Oto tutorial krok po kroku (ze zrzutami ekranu), jak zainstalować VirtualBox i skonfigurować go do uruchamiania na nim Ubuntu (lub dowolnego innego systemu operacyjnego, takiego jak Android).

Co to jest maszyna wirtualna?

Mówiąc laikom, maszyna wirtualna to oprogramowanie, które pozwala na uruchomienie dodatkowego systemu operacyjnego w zwykłym systemie operacyjnym. Ten nowo utworzony system operacyjny ma własną pamięć RAM, pamięć masową, karty sieciowe itp., które udostępnia z komputera nadrzędnego.

Załóżmy, że chcesz przetestować nowszą wersję systemu Windows dla programistów, ale nie chcesz dzielić dysku twardego na partycje. A może chcesz korzystać z Instagrama, ale nie masz Androida? Dzięki maszynie wirtualnej możesz uruchomić system operacyjny Android bezpośrednio na komputerze z systemem Windows.

Ogólnie rzecz biorąc, na maszynie wirtualnej można uruchamiać inne systemy operacyjne, takie jak programy.  

Czego będziesz potrzebować?

Zanim zaczniemy, upewnij się, że zaznaczyłeś następujące elementy.

#1 Komputer o przyzwoitej mocy: Ponieważ korzystamy z dwóch systemów operacyjnych jednocześnie, lepiej będzie, jeśli spróbujesz tego na komputerze o przyzwoitej budowie. Mój działa dobrze na 4-letnim laptopie Dell z 4 GB RAM i procesorem i3.

#2 Przyzwoite połączenie internetowe: będziemy musieli pobrać dwa pliki — oprogramowanie maszyny wirtualnej i obraz .iso systemu operacyjnego, który chcesz na niej uruchomić.

Którą maszynę wirtualną wybrać?

Istnieje wiele maszyn wirtualnych, takich jak — VMware, VirtualBox lub Parallels.

Każdy ma swoje zalety i wady, ale w tym samouczku użyjemy VirtualBox. Dlaczego? Cóż, jest darmowy i ma otwarte oprogramowanie, przyjazny dla użytkownika interfejs i działa na wszystkich platformach, tj. Windows, MAC i Linux

Uruchom Linuksa w systemie Windows za pomocą Virtual Boxa

Część 1: Pobieranie

Zanim przystąpimy do instalacji i konfiguracji, musisz najpierw pobrać z Internetu następujące dwa pliki.

#1 Pobierz VirtualBox (110 MB dla Windows) z ich oficjalnej strony internetowej.

#2 Następnie musisz pobrać plik obrazu (.iso) systemu operacyjnego, który chcesz uruchomić na maszynie wirtualnej. W tym samouczku pobierzemy Ubuntu z jego oficjalnej strony internetowej. Jeśli nie jesteś pewien, którą wersję Ubuntu powinieneś pobrać, wybierz 14.04 LTS (1 GB). Jest bardziej stabilny.

Możesz także używać innego systemu operacyjnego. Kroki są takie same. Gdy już pobierzesz oba pliki, umieść je na pulpicie i postępuj zgodnie z poniższą instrukcją.

Część 2: Instalacja

#1 Instalowanie VirtualBox

Kliknij prawym przyciskiem myszy konfigurację VirtualBox i uruchom ją jako administrator. A następnie zainstaluj pakiet tak samo, jak instalujesz każdy inny program. 

Ponieważ jest to program typu open source, nie musisz się martwić o zainstalowanie paska narzędzi Ask. Sugeruję skorzystanie z zalecanych ustawień. 

Zobaczysz ostrzeżenie w stylu: „Twoja sieć może na chwilę przestać działać”. Dzieje się tak, ponieważ maszyna wirtualna zainstaluje dla siebie oddzielną kartę sieciową. Nie przejmuj się tym i kliknij dalej. Gdy już to zrobisz, kliknij Zakończ.

#2 Konfigurowanie VirtualBox

Musimy upewnić się, że pojemnik (VirtualBox) jest gotowy, zanim cokolwiek wlejemy.

Więc uruchom VirtualBox z menu skrótów lub startu. Otworzy się nowe okno, tutaj kliknij Nowy. W polu nazwy wpisz nazwę systemu operacyjnego, który zamierzasz zainstalować.

Możesz nadać dowolną nazwę, ale wpisanie nazwy systemu operacyjnego pomoże Ci ją zapamiętać w przyszłości. Z typu i wersji wybierz odpowiednie pole dla swojego systemu operacyjnego. Gdy już to zrobisz, kliknij Dalej.

W następnym oknie będziesz musiał określić, ile pamięci RAM chcesz przydzielić maszynie wirtualnej.

Jeśli zaoferujesz za mało, Twój VirtualBox nie będzie działał poprawnie, a jeśli oddasz za dużo, Twój główny system operacyjny będzie działał słabiej. Aby uzyskać najlepszy wynik, należy podać 25-50%. Na przykład, jeśli masz 4 GB pamięci RAM, przekaż 1–2 GB pamięci RAM maszynie wirtualnej. A następnie kliknij Dalej.

Teraz, ponieważ po raz pierwszy używamy VirtualBoxa, musimy przydzielić mu trochę miejsca na dysku twardym. Następnym razem, jeśli zainstalujesz inny system operacyjny na VirtualBox, możesz skorzystać z istniejącej przestrzeni. Ale na razie wybierz „utwórz nowy wirtualny dysk twardy” i kliknij Dalej.

W przypadku typu wybierz pierwszą opcję, tj. „Obraz dysku VirtualBox” i kliknij Dalej.

Teraz w przypadku przechowywania na nowym dysku HD masz dwie opcje — alokację dynamiczną i stałą.

Alokacja dynamiczna automatycznie zwiększy ilość miejsca na dysku twardym, jeśli zajdzie taka potrzeba. Czasami jednak wyświetlają się również błędy typu „kończy się miejsce”, mimo że HD w razie potrzeby rozszerzy się. Dlatego zawsze lepiej jest nadać obrazowi stały rozmiar.

Następny krok jest oczywisty, będziesz musiał przydzielić miejsce na dysku HD maszynie wirtualnej. W przypadku większości rzeczy 8 GB jest w porządku, ale dla pewności zwiększ je do 16 GB lub nawet więcej, jeśli tak uważasz. Po zakończeniu kliknij przycisk Utwórz. Wprowadzenie zmian zajmie kilka minut.

kliknij obraz, aby wyświetlić duży podgląd

I tyle. Teraz Twój statek (VirtualBox) jest gotowy. Następnym krokiem jest polanie go płynem (Ubuntu).

#3 Instalacja Ubuntu

Upewnij się, że nowo utworzona partycja jest wybrana, a następnie przejdź do ustawień > pamięć. Tutaj musisz określić katalog pliku obrazu Ubuntu.

W tym celu kliknij mały znak plus na folderze i dodaj lokalizację obrazu ISO. Po zakończeniu kliknij OK i zamknij okno. 

Teraz wróć do głównego okna i kliknij start. Ten przycisk Start jest odpowiednikiem przycisku zasilania komputera.

Otworzy się nowe okno z czarnym ekranem i mnóstwem tekstu z animacją rozruchu. Oznacza to, że VirtualBox uruchamia Twój system operacyjny z pliku obrazu.

Następnie zobaczysz ekran konfiguracji Ubuntu. Teraz musisz zainstalować Ubuntu na swoim komputerze. Jeśli kiedykolwiek wcześniej instalowałeś inny system operacyjny, powinno to wyglądać znajomo. Zasadniczo musisz wybrać język, określić datę/godzinę/lokalizację i kliknąć Kontynuuj. 

Musisz to zrobić tylko raz. Od następnego razu ekran logowania będzie wyświetlany tak samo, jak przy normalnej instalacji systemu Windows. 

Upewnij się, że komputer jest podłączony do ładowania. Jednak nie jest konieczne łączenie się z Internetem i na razie możesz pominąć aktualizacje.

Następnie wybierz partycję HD, na której chcesz zainstalować Ubuntu. Ponieważ na początku samouczka utworzyliśmy już partycję, wybierz ją i kliknij zainstaluj teraz.

Następnie wybierz swoją strefę czasową i kliknij Dalej. 

Teraz jest to ostatni etap. Nadaj nazwę swojemu komputerowi i wprowadź nazwę użytkownika i hasło. Będziesz potrzebować tego poświadczenia przy następnym logowaniu do Ubuntu.

I kliknij Kontynuuj. Rozpocznie się instalacja pliku na dysku. To zajmie kilka minut.

Po zakończeniu zostaniesz poproszony o ponowne uruchomienie systemu operacyjnego (tj. Ubuntu), a Twój system operacyjny jest teraz zainstalowany na VM Ware

Część 3: Rozwiązywanie problemów

Więc pomyślnie zainstalowałeś Ubuntu na swoim VirtualBoxie. Jednak musisz wprowadzić kilka poprawek, aby mieć pewność, że będziesz używać Ubuntu tak jak normalnego systemu operacyjnego. 

Problem 1: Po ponownym uruchomieniu Ubuntu nadal będziesz widzieć ekran startowy, a nie ekran logowania. Dzieje się tak, ponieważ VirtualBox nadal uruchamia się z pliku obrazu, a nie z dysków twardych.

Rozwiązanie: Aby to zmienić, przejdź do ustawień > system > upewnij się, że kolejność rozruchu jest ustawiona na Tylko dysk twardy, zaznaczając wszystkie pozostałe opcje. Teraz po uruchomieniu urządzenia zobaczysz ekran logowania do Ubuntu. 

Problem 2: Okno Ubuntu nie zmienia rozmiaru.

Rozwiązanie: Aby to naprawić, przejdź do urządzenia i kliknij wstaw obraz płyty CD w trybie gościa > pojawi się nowe okno dialogowe.

Kliknij Uruchom.

Następnie otworzy terminal ponownie i potwierdź, wprowadzając hasło. Będzie działać przez kilka minut, a kiedy pojawi się oferta, zakończy działanie terminala i ponownie uruchomi Ubuntu.

Teraz będziesz mógł używać Ubuntu na maszynie wirtualnej tak jak zwykle.

W przypadku większości rzeczy działa dobrze. Do poruszania się po VirtualBoxie możesz używać klawiatury i myszy komputerowej. Ma on nawet kartę sieciową, dzięki czemu możesz także korzystać z Internetu.

Ogółem będziesz w stanie robić wszystkie potrzebne rzeczy tak, jak zwykle, z wyjątkiem rzeczy wymagających dużej grafiki, takich jak granie w gry lub intensywna wielozadaniowość

Mam nadzieję, że to pomoże.