Jest wiele powodów, dla których możesz chcieć to zrobić sformatuj zewnętrzny dysk twardy lub mały dysk flash. Na przykład:

  • Przyniosłeś nowy, niesformatowany dysk twardy
  • Jeśli dysk nie jest prawidłowo sformatowany, nie będzie działać
  • Chcesz używać zewnętrznego dysku twardego zarówno w systemie MAC, PC, jak i Linux (użyj FAT32)
  • Zanim sprzedasz swoją kartę SD lub Pendrive, powinieneś ją sformatować, aby usunąć zapisane na niej dane
  • Karta SD aparatu (FAT32) może pomieścić tylko plik o rozmiarze do 4 GB. Aby uzyskać większy rozmiar pliku, sformatuj go w formacie exFAT.

Rozgrzewanie: Formatowanie dysku, a także usuwanie jego danych. Chociaż nadal możesz go odzyskać, ale po sformatowaniu jest to znacznie trudniejsze. Jeśli więc nie możesz sobie pozwolić na utratę danych, wykonaj kopię zapasową.

Jaki format wybrać?

Wybór odpowiedniego systemu plików jest nieco trudny, więc oto kilka zalet i wad wszystkich systemów plików.

NTFS: To jest system plików systemu Windows. Większość dysków zewnętrznych jest wstępnie sformatowana w systemie plików NTFS, dzięki czemu można ich łatwo używać w systemie Windows. Jednak dyski NTFS są w systemie MAC tylko do odczytu, ale dostęp do zapisu można uzyskać za pomocą oprogramowania takiego jak NTFS-3g. Działa również w Linuksie. Aby obsługiwać NTFS na Androidzie, użyj uchwytu Stick lub Paragon NTFS, HFS i exFAT.

HFS+: Ten zastrzeżony system plików MAC, używany w systemach iOS i MAC. Jeśli sformatujesz zewnętrzny dysk twardy w formacie HFS, możesz go używać na komputerach Mac i Linux (po usunięciu dziennika). Aby jednak używać go w systemie Windows, możesz użyć Eksploratora HFS (tylko do odczytu).

ext4: Jest to domyślny system plików dla systemu operacyjnego Linux (w tym Raspberry Pi). Aby odczytać dysk ext4 w systemie Windows, możesz użyć Ext2Read i OSXfuse dla komputerów Mac. Jednakże nie korzystam zbyt często z tego formatu, więc go po prostu pomijamy.

FAT32: To najstarszy system plików, współpracujący ze wszystkimi systemami operacyjnymi, tj. Windows, MAC, Linux, Android, a nawet TV i PS3 itp. Dlatego jest używany we wszystkich małych dyskach flash. Chociaż brakuje mu wszystkich nowoczesnych funkcji i ma limit 4 GB dla pojedynczego pliku.

exFAT: to rozszerzona wersja exFAT. Działa dobrze z Windows i MAC (wszystkie nowoczesne wersje). W przypadku Androida możesz użyć aplikacji Stick Mount (wymagany root). Jednakże, będąc systemem plików należącym do systemu Windows, nie działa on dobrze w środowisku open source. Ale w przeciwieństwie do FAT32, nie ma limitu 4 GB dla pojedynczego pliku. Dzięki temu idealnie nadaje się do kart SD wysokiej klasy aparatów.

Jak sformatować zewnętrzny dysk twardy lub pendrive

Teraz, gdy znamy już dobre i złe strony każdego systemu plików, zobaczmy, jak sformatować dysk w systemach Windows, MAC i Linux.

Windows

Formatowanie dysku w systemie Windows jest dość proste. Podłącz zewnętrzny dysk twardy do portu USB komputera> następnie przejdź do mojego komputera> znajdź dysk zewnętrzny> kliknij go prawym przyciskiem myszy> i wybierz format.

Otworzy się nowe okno, wybierz żądany system plików, zachowaj domyślny rozmiar jednostki alokacji i zaznacz opcję szybkiego formatowania (w przeciwnym razie zajmie to więcej czasu). Gdy już to zrobisz, naciśnij przycisk formatowania i gotowe. W ciągu kilku sekund będziesz mieć dysk w nowym formacie.

Uwaga: podczas formatowania pendrive’a jako dostępny system plików zobaczysz FAT32, exFAT i NTFS. Jednak w przypadku zewnętrznego dysku twardego nie zobaczysz systemu FAT32 (system Windows nie sugeruje Fat32 w przypadku większych dysków). Aby jednak uzyskać inną opcję formatu, możesz skorzystać z oprogramowania innej firmy.

MAC

Rozpocznij od podłączenia zewnętrznego dysku twardego do portu USB komputera MAC. W obszarze wyszukiwarki przejdź do opcji Idź > narzędzia > Narzędzie dyskowe lub wpisz narzędzie dyskowe w centrum uwagi i naciśnij Enter.

Raz w narzędziu dyskowym. Wybierz zewnętrzny dysk twardy po lewej stronie, a następnie wybierz opcję partycji.

Teraz w obszarze Partycja kliknij opcję Układ partycji i wybierz 1 partycję. Następnie kliknij Opcje. Otworzy się nowe okno, tutaj wybierz Główny rekord rozruchowy, a następnie kliknij OK.

Teraz po prawej stronie okna nadaj nazwę swojemu dyskowi i z listy rozwijanej wybierz żądany format systemu plików. Upewnij się, że rozmiar jest ustawiony na cały wolumen dysku zewnętrznego. Gdy już to zrobisz, kliknij Zastosuj.

Uwaga: Tutaj zobaczysz także opcję sformatowania dużego dysku twardego w systemie FAT32, który nie jest dostępny w systemie Windows.

Zobacz ten animowany gif (Imgur)

Linux

W przeciwieństwie do Windows i MAC, Linux nie ma wbudowanego narzędzia do partycjonowania. Będziesz więc musiał zainstalować narzędzie GUI o nazwie GParted, a następnie podłączyć dysk zewnętrzny do komputera.

Otwórz terminal i wpisz poniższe polecenie, aby zainstalować GParterd.

sudo apt-get install gparted

Po zainstalowaniu wpisz następujące polecenie, aby uruchomić program.

sudo gparted

Otworzy się nowe okno. Kliknij w prawym górnym rogu i wybierz wolumin, który chcesz sformatować.

Gdy zobaczysz wolumin, który chcesz sformatować, kliknij prawym przyciskiem myszy blok i wybierz format > wybierz żądany system plików > i kliknij OK, aby potwierdzić.

Uwaga: Ponieważ używam Linuksa na maszynie wirtualnej, w ostatnim kroku moja opcja Formatuj do nie jest podświetlona, ​​ale w Twoim przypadku będziesz mógł ją kliknąć i wybrać system plików, w którym chcesz sformatować. Aby zobacz ostatni krok. Sugeruję zapoznanie się z tym artykułem z poradami dla geeków.

Android

Załóżmy, że nie masz przy sobie komputera. Czy nadal możesz sformatować zewnętrzny dysk twardy? Cóż, jeśli masz system Android (ROOT), to tak, nadal możesz sformatować dysk do popularnych formatów, takich jak NTFS i HFS.

Aby to zrobić, zainstaluj Paragon exFAT, NTFS i HFS+  ze Sklepu Play. Główną funkcją tej aplikacji jest montowanie dysku twardego w formacie NTFS lub HFS na Androidzie, ale w ustawieniach jest jeszcze jedna przydatna opcja — tj. formatowanie dysku.

Po zainstalowaniu otwórz aplikację, zamontuj dysk, a następnie przejdź do ustawień, wybierz nowy system plików dla swojego dysku, nadaj mu nazwę i naciśnij format.

# Najlepsze zdjęcie z Pixabay.