Konfigurowanie kont użytkowników i plików na serwerze WD NAS jest dość skomplikowane z całym żargonem i akronimami. Na przykład foldery nazywane są „Udostępnieniami”, a „Profile użytkowników” nazywane są profilami udostępniania. Jeśli nie wiesz, jak skonfigurować dostęp do folderów i uprawnienia, oto krótki przewodnik.

Jak skonfigurować użytkowników, uprawnienia i udziały na serwerze WD NAS

Standardowo nigdy nie należy logować się na konto „admin”, ponieważ konto administratora ma pełne uprawnienia. Może to prowadzić do niepotrzebnego usuwania plików i folderów. Utworzenie nowego konta użytkownika i folderów współdzielonych rozwiązuje ten problem.

Aby lepiej to wyjaśnić, weźmy analogię do dużego domu z 3 pokojami w środku. Załóżmy, że w domu mieszka 9 osób i dzieli pokoje. Teraz, bez żadnych wcześniejszych ustaleń, staje się niejasne, który użytkownik powinien zajmować który pokój. Dlatego dla lepszego wykorzystania podzieliliśmy 9 osób na 3 grupy i każda grupa otrzymuje klucz do swojego pokoju. Nie mają oni dostępu do pozostałych 2 pokoi. W ten sposób nie ma zamieszania. Możesz uważać dom za swój serwer NAS, pokoje jako foldery współdzielone, 9 osób jako użytkowników, a klucz jako hasło.

Poza tym przyjrzyjmy się, jak tworzyć udostępnione foldery, użytkowników i grupy na serwerze WD NAS. Aby to zademonstrować, utworzymy folder o nazwie „test”. Następnie utworzymy użytkowników „użytkownik_testowy” i „grupa_testowa” oraz zapewnimy odpowiedni dostęp i uprawnienia.

Skonfiguruj dostęp współdzielony

Najłatwiejszym sposobem skonfigurowania dostępu współdzielonego jest skorzystanie z portalu internetowego firmy WD. Przejdź do niego, wpisując adres IP serwera WD NAS w przeglądarce internetowej. Adres IP można znaleźć na wyświetlaczu LCD NAS lub w zakładkach sieciowych.

W panelu przejdź do zakładki „Udostępnienia” na górze.

Karta Udostępnienia zawiera wszystkie foldery utworzone na serwerze WD NAS. Jeśli używasz serwera WD NAS po raz pierwszy, zobaczysz kilka folderów domyślnych. W moim przypadku utworzyłem już kilka folderów.

Tutaj dotknij przycisku znaku plus na dole, aby dodać nowy folder.

Pojawi się wyskakujące okienko, wpisz nazwę i opis tekstu. Jeśli utworzyłeś wolumin JBOD lub wyłączyłeś RAID, wybierz dysk, na którym chcesz utworzyć folder.

Po kliknięciu „Zastosuj” zostanie utworzony nowy folder i zobaczysz podsumowanie folderu. Podsumowując, wyłącz publiczny dostęp do folderu, klikając przełącznik. Jeśli folder jest publiczny, będzie dostępny dla każdego i nie będzie wymagał specjalnej autoryzacji. Podczas zapewniania użytkownikom dostępu do folderów foldery publiczne nie będą wyświetlane w sekcji dostępu do udostępniania.

Skonfiguruj grupę użytkowników

Po utworzeniu folderu musisz przypisać użytkowników, którzy będą mieli dostęp do tych folderów.

Aby to zrobić, przejdź do zakładki „Użytkownicy”, aby utworzyć użytkowników i grupy.

Na karcie Użytkownicy zobaczysz 2 sekcje: Użytkownicy i Grupy. Na poziomie podstawowym oba są takie same, z tą tylko różnicą, że Grupy mogą zawierać Użytkowników. Nie możesz zalogować się na konto grupowe. Ogólnie rzecz biorąc, uprawnienia i dostęp są przyznawane grupie. Tak więc, gdy następnym razem utworzysz nowego użytkownika, wystarczy dodać go do grupy, a wszystkie uprawnienia i ustawienia dostępu zostaną do niego zastosowane. Jeśli nie chcesz postępować zgodnie z tymi wytycznymi, przejdź do części dotyczącej tworzenia użytkownika.

Alternatywnie możesz utworzyć plik testowy zawierający wszystkie konfiguracje grup, używając poniższego polecenia i przesłać go do portalu internetowego firmy WD. Przydaje się to, gdy musisz utworzyć wiele grup użytkowników.

Po utworzeniu grupy użytkowników kliknij ją, aby wyświetlić krótkie podsumowanie i uprawnienia użytkownika. Na dole zobaczysz etykietę o nazwie „Udostępnij dostęp”. Tutaj zobaczysz wszystkie utworzone foldery prywatne. W przypadku tych folderów będziesz mieć 3 uprawnienia: Odczyt/zapis, Tylko do odczytu i Odmowa dostępu. Uprawnienie „Tylko do odczytu” pozwala użytkownikowi przeglądać zawartość i uprawnienia pliku, a także kopiować i wklejać plik w różnych lokalizacjach. Nie można usunąć ani wyciąć i wkleić pliku. W tym celu potrzebujesz dostępu do odczytu/zapisu. Odmowa dostępu uniemożliwi użytkownikowi otwarcie folderu i jego zawartości. W naszym przypadku zapewnimy dostęp do folderu testowego w trybie „Odczyt/Zapis”.

Załóż konto użytkownika

Na koniec utworzymy konto użytkownika o nazwie „użytkownik_testowy”. Aby to zrobić, przejdź do zakładki Użytkownik i kliknij przycisk Dodaj nowego użytkownika na dole.

Następnie pojawi się wyskakujące okienko, w którym musisz podać nazwę użytkownika, hasło i kilka opcjonalnych szczegółów. Opublikuj to i kliknij przycisk Zastosuj.

Po utworzeniu użytkownika możesz go kliknąć, aby wyświetlić podsumowanie użytkownika. Tutaj zobaczysz opcję o nazwie „Członkostwo w grupie” z napisem 0 grup obok niej. Aby dodać go do grupy, kliknij przycisk konfiguracji i w następnym wyskakującym okienku wybierz grupę użytkowników „test_group”.

Zaraz po utworzeniu nowego konta użytkownika firma WD utworzy folder z jego nazwą. Możesz śmiało usunąć ten folder, ponieważ nie będzie to miało wpływu na funkcjonowanie profilu użytkownika.

Po opublikowaniu tego powinieneś mieć dostęp do folderu testowego na serwerze WD NAS. Przetestuj to i upewnij się, że nie podajesz żadnych uprawnień do udostępniania, limitu wolumenu ani dostępu do indywidualnego konta użytkownika. Może to powodować rozbieżności w uprawnieniach grupy użytkowników.

Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych i przechowywania danych WD można znaleźć w naszym artykule na temat prawidłowego sposobu tworzenia kopii zapasowych dysków zewnętrznych na serwerze WD NAS. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących serwera WD NAS, daj znać w komentarzach poniżej.

Przeczytaj także: Łatwy sposób przenoszenia dużych plików między magazynami w chmurze