Wprowadzony na rynek w 2013 roku Telegram szybko zyskał popularność wśród zaawansowanych użytkowników i stał się ich ulubionym komunikatorem (Komunikator). Wraz z rywalami, takimi jak WhatsApp, Viber i Facebook Messenger, Telegram skupił się na bezpieczeństwie, dostępności na wielu platformach i szybkim rozwoju produktu z unikalnymi funkcjami, takimi jak boty, kanały, tajny czat itp.

W związku z niedawnym fiaskiem wokół polityki prywatności WhatsApp, alternatywy takie jak Telegram i Signal zyskały ogromny wzrost liczby nowych użytkowników. Zwłaszcza Telegram, który niedawno osiągnął kamień milowy 500 milionów użytkowników na całym świecie. Zastanówmy się, dlaczego jest tak wyjątkowy i czy warto na niego przejść? 

Co to jest telegram

Założony przez Rosjanina Pawła Durowa, który stoi także za największą rosyjską siecią społecznościową VKontakte (VK), Telegram twierdzi, że łączy szybkość WhatsApp z efemerydą Snapchata.

W przeciwieństwie do WhatsApp i Signal, Telegram jest prawdziwie wieloplatformowym rozwiązaniem opartym na chmurze. Nie potrzebujesz telefonu, aby korzystać z Telegramu na komputerze. Jest dostępny na wszystkich platformach, w tym iOS, Android, Windows, Mac, Linux i Internet. Po prostu zaloguj się przy użyciu numeru telefonu komórkowego, a wszystkie czaty, multimedia i pliki będą tam dostępne, bez konieczności przesyłania. Pochodząca z WhatsApp, jest to dla mnie jedna z najlepszych funkcji Telegramu. 

Dlaczego Telegram jest wyjątkowy

Lista funkcji na tym się nie kończy. Telegram przebija innych rywali pod wieloma względami. Przyjrzyjmy się wszystkim cechom, które przyciągają uwagę. 

  • Grupy liczące do 200 000 członków
  • Autodestrukcja i planowanie wiadomości
  • Limit rozmiaru udostępnianych plików w Telegramie wynosi 1,5 GB
  • Obsługuje połączenia głosowe i wideo na urządzeniach z Androidem i iOS
  • Dodawanie naklejek, gifów i emoji -on
  • Boty telegramowe 

Dość o funkcjach i porozmawiajmy przede wszystkim o największym punkcie sprzedaży Telegramu – bezpieczeństwie i prywatności. 

Jak bezpieczny jest Telegram?

Charakterystyczną cechą Telegramu jest bezpieczeństwo. Twierdzi, że wszystkie jego działania, w tym czaty, grupy i multimedia udostępniane między uczestnikami, są szyfrowane. Oznacza to, że nie będą widoczne, jeśli nie zostaną najpierw odszyfrowane. Aplikacja umożliwia także ustawienie liczników czasu autodestrukcji dla udostępnianych wiadomości i multimediów. Może wynosić od dwóch sekund do jednego tygodnia dzięki wbudowanej funkcji „Tajny czat”. 

Telegram zapewnia kompleksowe szyfrowanie przy użyciu własnego, zastrzeżonego protokołu przesyłania wiadomości o nazwie „MTProto”. Warto zauważyć, że nie jest to oprogramowanie całkowicie typu open source i brakuje mu kontroli ze strony zewnętrznych kryptografów.

Telegram kopiuje także Twoją książkę adresową na swoje serwery, w ten sposób otrzymujesz powiadomienia, gdy ktoś dołączy do platformy. Nie szyfruje również dokładnie wszystkich metadanych. Co więcej, badacze z MIT odkryli, że haker może z dokładnością do sekundy określić, kiedy użytkownik przejdzie do trybu online lub offline. 

Czy rząd może zmusić Telegram do przekazania danych użytkownika

Telegram jest szyfrowany od początku do końca, ale w przeciwieństwie do Signal, firma przechowuje również klucze szyfrujące przy sobie. Praktyka ta budziła w przeszłości wiele kontrowersji w firmie. 

Ponieważ koncentruje się na prywatności i bezpieczeństwie użytkowników, Telegram jest najczęściej wybieranym miejscem wymiany informacji przez terrorystów i działaczy antyrządowych.

Bask W 2017 roku rosyjski organ regulacyjny ds. komunikacji zażądał od Telegramu przekazania informacji o aplikacji do przesyłania wiadomości i firmie, która za nią stoi, w przeciwnym razie grozi to zablokowaniem. Założyciel Pavel Durov powiedział, że Telegram został również poproszony o umożliwienie rządowi rosyjskiemu dostępu do odszyfrowywania wiadomości użytkowników, a wszystko to w imię łapania terrorystów. 

Kontrowersje doprowadziły do ​​zablokowania przez Rosję Telegramu w swoim kraju. Firma opracowała później nową politykę prywatności, która stanowi: „Jeśli Telegram otrzyma orzeczenie sądowe potwierdzające, że jesteś podejrzany o terroryzm, możemy ujawnić odpowiednim władzom Twój adres IP i numer telefonu”. Władze rosyjskie później cofnęły tę decyzję.

W maju 2018 r. Telegram znalazł się na celowniku irańskiego rządu. Kraj zakazał aplikacji w związku z podejrzeniem, że jest ona wykorzystywana do zbrojnych powstań w kraju.

W skrócie, rządy na całym świecie podejmowały różne próby przekazania władzom kluczy szyfrujących użytkowników. Telegram jak dotąd nie zgodził się na żadne z nich. 

Jak korzystać z telegramu

Jak wspomniałem powyżej, Telegram jest dostępny na wszystkich platformach mobilnych i stacjonarnych. Pobierz aplikację z preferowanej platformy i rozpocznij korzystanie z usługi za pomocą swojego numeru telefonu komórkowego. 

Telegram poprosi o pozwolenie na kontakt w telefonie i zsynchronizuje wszystkie kontakty, które aktualnie korzystają z usługi. 

Jeśli mowa o doświadczeniach z mediami, interaktywne naklejki odgrywają główną rolę w korzystaniu z Telegramu. Możesz łatwo pobrać naklejki innych firm z Internetu i sklepu Telegram. 

Telegram powiadomi Cię również, gdy ktoś z Twojej listy kontaktów dołączy do platformy. Czasami warto wiedzieć, ale powtarzalne zachowania spowodowane bieżącym pośpiechem mogą stać się irytujące dla użytkowników. 

Wskazówka dla profesjonalistów: Otwórz Ustawienia Telegramu i przejdź do Powiadomień i Dźwięków > Nowe kontakty i wyłącz przełącznik. Nie będziesz otrzymywać powiadomień za każdym razem, gdy nowy użytkownik dołączy do platformy, co może być denerwujące.

Czy używasz Telegramu

Nie ma wątpliwości, dlaczego Telegram cieszy się coraz większą popularnością wśród użytkowników. Usługa jest oparta na chmurze, jest wieloplatformowa i zawiera mnóstwo funkcji, a ponadto zapewnia wszystko bez uszczerbku dla prywatności i bezpieczeństwa użytkowników.