Sprawdzone Praktyki Ochrony Twoich Danych

Bezpieczeństwo cybernetyczne ma kluczowe znaczenie dla zabezpieczenia firmy i danych. Oto najważniejsze praktyki cyberbezpieczeństwa.

Klikaj mądrze

Jest to pierwsza rzecz, o którą musisz zadbać. Klikanie na niechciane linki od nieznanych osób może wyrządzić Ci wiele szkody.

Zachowaj czujność podczas otwierania załączników, klikania, linków w e-mailach lub wiadomościach lub odwiedzania stron internetowych bez żadnych lub nieodpowiednich zabezpieczeń. Kradzież danych osobowych za pośrednictwem linków jest powszechną taktyką stosowaną przez hakerów.

Aby zdobyć Twoje dane osobowe, hakerzy często wysyłają e-maile, które wydają się być e-mailami dotyczącymi odzyskiwania hasła, wyciągami bankowymi lub innymi listami podobnego rodzaju. Mogą one wyglądać na legalne, ale w rzeczywistości nie są.

Stosuj skomplikowane hasła

Bardzo ważne jest, aby używać złożonego hasła do logowania, a najlepiej złożonych i unikalnych haseł dla każdej strony internetowej. Jeśli nie możesz zapamiętać swoich haseł, koniecznie skorzystaj z menedżera haseł. Jeśli używasz tego samego hasła na kilku platformach, bezpieczeństwo Twojego konta może być zagrożone, jeśli nawet jedna strona zostanie zhakowana.

Stosuj uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Unikalne i złożone hasła są świetne. Ale dzięki uwierzytelnianiu dwuskładnikowemu (2FA) możesz dodać dodatkową warstwę bezpieczeństwa do swojego konta. W tym, możesz użyć numeru telefonu komórkowego, urządzenia fizycznego lub aplikacji 2FA, aby wygenerować zabezpieczony kod 2FA lub OTP, który pozwala tylko zalogować się na swoje konto.

Jest to obecnie jedna z najbezpieczniejszych metod zabezpieczenia konta.

Aktualizacja systemu

Jeśli używasz przestarzałego systemu operacyjnego, jesteś podatny na hacki, bez względu na to, jakie inne praktyki cyberbezpieczeństwa stosujesz. Zawsze staraj się aktualizować swój system operacyjny do najnowszej wersji i co jakiś czas sprawdzaj, czy są aktualizacje.

Nie zapomnij również zaktualizować kluczowych aplikacji i oprogramowania, takich jak przeglądarki, aplikacje pocztowe i menedżery haseł do najnowszej wersji.

Wdrożenie zapory sieciowej i oprogramowania antywirusowego

Jeśli wszystko jest na bieżąco aktualizowane, to trudno, żeby ktokolwiek mógł podłożyć wirusy do Twojego komputera. Zaleca się jednak korzystanie z programu antywirusowego i sieci VPN. Antywirusy i VPN pomagają Ci nie tylko przed złośliwym oprogramowaniem i wirusami, ale także przed atakami phishingowymi, trojanami, spyware i innymi środkami. Twój komputer może się bronić z pomocą VPN i oprogramowania antywirusowego. Powinieneś często sprawdzać swoje oprogramowanie i firewall, aby chronić się przed cyberatakami. 

Unikaj płatności kartą debetową w Internecie

Możesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci, zachowując dodatkową ostrożność podczas dokonywania transakcji finansowych i płatności online. Kupując usługi lub produkty online, unikaj korzystania z kart debetowych lub innych form płatności powiązanych z bankiem. Uczyń swoje konta finansowe bezpieczniejszymi, używając PayPal, Payoneer, Stripe lub kart kredytowych. Powinieneś również ustalić limit na swoich kartach kredytowych, aby nawet jeśli zdarzy się oszustwo, nie kosztowało Cię to wiele.

Trzymaj się z dala od nieznanych stron internetowych

Uważaj na strony internetowe, które wyglądają podejrzanie lub twoja babcia podzieliła się z tobą na WhatsApp mówiąc, że zarobisz trochę pieniędzy, jeśli klikniesz link. Niektóre z tych stron mogą zawierać złośliwe pliki do pobrania typu drive-by, które mogą zagrozić danym systemowym.

Gdy zostaniesz zaatakowany w ten sposób, Twój komputer zostanie zainfekowany, nawet jeśli nie podejmiesz żadnych działań. Złośliwe oprogramowanie zostanie pobrane i zainstalowane na komputerze, jeśli tylko odwiedzisz adres URL strony. Musisz trzymać się z dala od stron internetowych takich jak ta i szukać bardziej znanych i godnych zaufania zamiast.

Ogranicz pobieranie plików do minimum

W większości przypadków hakerzy uzyskują dostęp do sieci komputerowej lub systemu poprzez pobieranie plików. Ograniczaj pobieranie plików, aby zapewnić bezpieczeństwo systemów i danych. Unikaj pobierania i instalowania programów lub rozszerzeń przeglądarki, które nie są wymagane.

Ochrona wrażliwych danych

Obecnie użytkownicy Internetu mogą nie być w stanie w pełni zabezpieczyć swoich danych. Popularne serwisy takie jak Twitter posiadają technologię, która maskuje hasła użytkowników, aby zabezpieczyć je przed pracownikami firmy.

Podsumowując, obowiązek ochrony danych spoczywa zarówno na przedsiębiorcach, jak i na społeczeństwie. Podstawą ochrony danych jest czyszczenie pamięci podręcznej, ciasteczek i tworzenie kopii zapasowych.

Każdego dnia pojawiają się nowe technologie tworzenia kopii zapasowych danych. Wysoko rozwinięty system przechowywania danych do odzyskiwania może pomóc w ochronie masowych danych przed jakąkolwiek ingerencją. Dodatkowo system kopii zapasowych pomaga w odzyskiwaniu danych.

Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia na naszej stronie internetowej.