GIMP zapewnia wiele sposobów konwertowania obrazów na czarno-biały. Każda opcja jest inna, ma inny poziom elastyczności i różne wyniki. Oto wszystkie sposoby konwersji obrazów i różnice między nimi. Wybór jednego lub drugiego jest tylko kwestią preferencji w zależności od potrzeb.

Konwertuj obrazy na czarno-białe w GIMP

Zacznijmy od najłatwiejszej opcji z całej gamy.

1. Włączanie trybu skali szarości

Domyślnie obraz otworzy się w trybie RGB, ale zmiana trybu na skalę szarości spowoduje automatyczną zmianę obrazu na czarno-biały. W przypadku skali szarości, jak sama nazwa wskazuje, nie masz żadnej dodatkowej kontroli nad obrazem, ponieważ bezpośrednio zmienia on schemat kolorów obrazu. Nie można również kontrolować intensywności ani kanałów kolorów. Ponadto nie ma opcji ustawienia tej opcji tylko dla jednej warstwy. Po włączeniu zostanie zastosowany do całego obrazu ze wszystkimi warstwami.

Aby przekonwertować obraz na czarno-biały przy użyciu skali szarości, kliknij Obraz > Tryb i wybierz Radio w skali szarości.

To spowoduje natychmiastową konwersję obrazu na czarno-biały.

Po wybraniu skali szarości wszystkie późniejsze dane wejściowe i zmiany będą również dokonywane w skali szarości. Aby to zmienić, ponownie otwórz Obraz> Tryb i wybierz RGB. Spowoduje to przywrócenie kolorów bez zmiany obrazu zamienionego na skalę szarości.

2. Korzystanie z desaturacji

W przeciwieństwie do metody w skali szarości, w przypadku desaturacji możesz wybrać intensywność czarno-białego obrazu, jakiej potrzebujesz. Oznacza to, że jeśli wolisz, możesz nie zmieniać obrazu, aby był całkowicie czarno-biały.

Aby przekonwertować obraz na czarno-biały przy użyciu desaturacji, wybierz warstwę, którą chcesz zmienić na czarno-białą. Możesz także wybrać wiele warstw, naciskając przycisk Ctrl.

Po wybraniu kliknij opcję Kolor na pasku menu, a następnie wybierz Nasycenie.

Otworzy się wyskakujące okienko, w którym możesz zmienić intensywność odcieni czerni i bieli za pomocą opcji Skala.

To narzędzie zapisze poziom nasycenia jako ustawienie wstępne, co oznacza, że ​​później użyje tych samych ustawień dla innych obrazów. Oprócz tego istnieją inne tryby desaturacji, takie jak Luminancja, Luma, Jasność, Średnia i Wartość. Każdy tryb stosuje do obrazu inny odcień czerni i bieli, który można dodatkowo dostroić, zmieniając kanały jasności i kolorów. Dostęp do tych trybów można uzyskać, otwierając Kolory > Zmniejsz nasycenie, a następnie ponownie wybierając opcję Zmniejsz nasycenie.

Otworzy się wyskakujące okno, w którym możesz zastosować te tryby do obrazu.

Zamiast polegać na narzędziu zapewniającym różne tryby skali szarości, możesz ręcznie dostroić kanały RGB, aby uzyskać dokładnie taki obraz czerni i bieli, jakiego potrzebujesz.

3. Regulacja poprzez mikser kanałowy

Dzięki opcji Mikser kanałów możesz dostosować każdą część obrazu. Możesz wybrać poziom czerwieni, zieleni i błękitu obrazu, aby uzyskać idealny odcień czerni i bieli, którego szukasz.

Aby zmienić kolory na czarno-białe za pomocą miksera kanałów, otwórz Kolory > Komponenty > Mikser mono. Spowoduje to zmianę obrazu na czarno-biały i otwarcie wyskakującego okna umożliwiającego dostosowanie kanałów RGB.

Teraz możesz pobawić się kanałami RGB, aby zmienić ton czarno-białego obrazu. Aby zachować ten sam poziom jasności, wartości powinny sumować się do 100%. Na przykład, jeśli ustawisz kolor czerwony na 31%, zielony na 58% i niebieski na 11%, otrzymasz obraz czarno-biały o takich samych odcieniach szarości, jak w przypadku opcji skali szarości. Aby zapobiec temu problemowi z jasnością, możesz włączyć przełącznik Zachowaj jasność. Dostosuje warstwy RGB bez wpływu na poziomy jasności.

Oto przykład. Jeśli szukasz ciemniejszego nieba, zmniejsz poziom kanału niebieskiego, co sprawi, że niebo będzie wyglądać na ciemniejsze. Możesz użyć tej techniki, aby zmienić kolory kanałów, aby pewne rzeczy były widoczne.

Zaletą Channel Mixer jest elastyczność. Dla mnie chodzi o dodanie większego kontrastu i wydobycie idealnego układu i linii obrazów bez zwiększania szumów.

Podsumowanie: konwertowanie obrazów czarno-białych za pomocą GIMP

Opcja skali szarości doskonale nadaje się do zmiany obrazu na czarno-biały, ale brakuje mu kontroli, jaką zapewniają opcje intensywności i kanałów podczas dostrajania obrazu. Zmniejszenie poziomu nasycenia pomaga ustawić intensywność, ale końcowy obraz czarno-biały ma nieco więcej szumów w porównaniu do skali szarości po powiększeniu. Opcja mieszania kanałów umożliwia dostosowanie obrazu do własnych potrzeb. Możesz kontrolować indywidualny kolor, dzięki czemu możesz na przykład przyciemniać niebo, nadać obiektowi żywy odcień itp.

Przeczytaj także:

  • Jak usunąć tło z obrazu
  • 8 najlepszych aplikacji dla systemu Linux na Chromebooka